Pulun ismi:     
T.B.M.M.'nin Açılışının 90.Yılı           


Tarih:
5/1/10      
       

Değer:
75 k                                                                                                        


Ölçü: 
40*25mm     


Bilgi:

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılmış olan yasama organıdır. İlk Meclis yurdun çeşitli yerlerinden gelen 115 milletvekili ile bu binada toplandı. Kurtuluş Savaşı Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde bu binada yönetildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temelleri de bu tarihi bina da atıldı ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi. 

Bugünkü Meclis Binası, 23 Nisan 1920’de  açılan ve ulusal egemenliğie dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisinin üçüncü binasıdır. İlk meclis binası bodrum kat üzerinde yer alan tek katlı, 22x43 m ölçülerine sahip, dokuz oda ve bir büyük salondan oluşan bir yapıdır. Planını Salim Bey’in çizdiği, mimarlığını Hasip Bey’in yaptığı bu bina bugün TBMM bünyesinde Kurtuluş Savaşı Müzes, (I. TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin ikinci binasının yapımına ise mimar Vedat Tek Bey’in projesi ile1923’de başlandı. Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli olarak planlanan ancak çeşitli eklentilerle meclis binası olması kararlaştırılan yapı 18 Ekim 1924’te hizmete açıldı. Günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir. I. ve II. TBMM binalarının her ikisi de Birinci Milli Mimarlık Dönemi üslubu özelliklerini taşımaktadırlar.

Bugün kullanılmakta olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üçüncü binası, 1937 yılında yapılan ve on dört projenin katıldığı yarışma sonunda Atatürk’ün de beğeni ve takdirlerini kazanarak birinci seçilen Clemens Holzmeister’in projesi olan binadır. 1939 yılında temelleri atılmış, 6 Ocak 1961 tarihinde resmen faaliyete geçmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının mimari özellikleri ve genel yapısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü ve ölümsüzlüğünü simgeleyecek bir biçimde ağır başlı, sağlam ve dayanıklı nitelikte tasarlanmıştır. 

Kuruluş felsefesi milli egemenlik kavramına dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin yasama organı Türkiye Büyük Millet Meclisi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” özdeyişi doğrultusunda kuruluşunun 90. Yıl dönümünü büyük bir gururla kutlamaktadır.

  


Kategori:
-


Tarih Temalı listesine geri dön <