Pulun ismi:    
Galatasaray Spor Kulübü'nün 100.Yılı         


Tarih:
10/11/05
       

Değer:
60 YKR                                                                                                       


Ölçü:
36*52mm              


Bilgi:

Galatasaray Spor Kulübü’nün ilk kuruluş hazırlıkları Galatasaray Sultanisi adıyla anılan bugünkü Galatasaray Lisesi’nde yapıldı,Ali sami Yen ve arkadaşlarının öncülüğünde 1905 yılının Ekim ayında Galatasaray Terbiye-I Bedeniye Kulübü olarak kuruldu.

Galatasaraylıların yaptığı maçı izleyenlerin sahadaki gençlerden “Galatasaray Efendileri”diye söz etmeleri,kurucuları tarafından benimsendi ve Galatasaray ismi doğdu.Galatasaray’ın ilk renkleri kırmızı-beyaz,sonra sarı-siyah ve nihayet sarı-kırmızı olarak tescil edildi.Galatasaray  Spor Kulübü,atletizm,basketbol,voleybol,binicilik,kürek,yüzme,su topu,yelken,judo,briç olmak üzere 12 dalda sportif etkinliklerini yürütmektedir.

Tarihinde bir çok ilke imza atma onuruna sahip Galatasaray Spor Kulübü,futbolda”Avrupa Fatihi” unvanını kazandı.Türk spor tarihinde ilk kez yurtdışına çıkan,Türkiye2ye ilk yabancı teknik adamı getiren  galatasaray 1996 – 2000 yılları arasında 4 kez üst üste Türkiye Futbol Ligi sampiyonu oldu.2000 yılında UEFA ve SUPER Kupayı kazanarak Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı.
100 yıldır Türk spor tarihinin her sayfasına adını altın harflerle yazdıran Galatasaray,Türk sporunda öncülüğünü sürdürmeye devam etmektedir.

  


Kategori:
-  


Spor Temalı listesine geri dön <