Pulun ismi:    
2006 Dünya Futbol Şampiyonası        


Tarih:
6/9/06
       

Değer:
70 YKR                                                                                                       


Ölçü:
40*25mm              


Bilgi:

Futbolun geçmişi eski uygarlıklara kadar uzanmaktadır.Bugünkü anlamda futbol oyunu ilk 19.yüzyıl ortalarında İngiltere’de oynanmaya başlandı ve ilk futbol oyun kuralları bu ülkede geliştirildi.


Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) 21 Mayıs 1904 yılında Paris’te kuruldu ve diğer ülkeler bundan sonraki tarihlerde FİFA’ya katıldı.İlk Dünya Futbol Şampiyonası FIFA tarafından 1930 yılında Uruguay’a organize edildi.Dünya kupası ,her dört yılda bir tekrarlanırken en başarılı ülke bu kupayı 5 kez kazanan Brezilya oldu.


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilk modern futbol 1890’lı yıllarda başladı.İlk Türk futbol klubü 1902 yılında Kadıköy’de kuruldu.Türk futbolu son yıllarda önemli gelişme gösterdi.Türk milli takımı ilkkez 1996’da Avrupa Şampiyonası finallerine katıldı.2000’de Avrupa Şampiyonasında çeğrek finale yükseldi.2002’de Japonya ve Güney Kore’de düzenlenen Dünya Futbol Şampiyonasında üçüncü oldu.


Federal Almanya’da yapılacak olan 2006 Dünya Futbol Şampiyonası Finallerinde Almanya,Kosta Rika,Polonya,Ekvator,İngiltere,Paraguay, Trinidad Tobago, İsveç, Arjantin,Fildişi Sahili,Sırbistan Karadağ,Hollanda,Meksika, İran,Angola, Portakiz, İtalya, Gana, ABD, Çek Cumhuriyeti, Brezilya, Hırvatistan, Avusturalya, Japonya,Fransa, İsviçre Güney Kore, Togo, İspanya,Ukrayna,Tunus, Suudi Arabistan’dan oluşan toplam 32 takım mücadele edecektir.

Her grupta ilk sırayı alan takımlar ikinci sıraya yükselecek.Daha sonra ise tek maçlık eleme maçları sonrası Dünya Kupası’nın sahibi 9 Temmuz 2006’da Berlindeki final maçıyla belirlenecektir.

  


Kategori:
-


Spor Temalı listesine geri dön <