Pulun ismi:  
2011 Van İli Tarihi ve Doğal Varlıkları-blok  


Tarih:
1/1/10     
       

Değer:
25k, 90k, 2*1.30 lira                                                          


Ölçü:
-


Bilgi:

Van ili Doğu anadolu bölgesinin Yukarı Murad – Van bölümünde yer alır.Yüzölçümü : 19.069 km’dir. “Doğunun İncisi “ ismiyle anılan Van ilinde Türkiye’nin be dünyanın en büyük soda gölü olan Van gölü (3.712 km) bulunmaktadır.Van gölünün sodalı suyunda yaşayabilen tek endemic tür İnci Kefali balığıdır.


Van ili ve çevresinde yapılan arkeolojik araştırmalar sonucu kent tarihinin M.Ö.3000’lere kadar uzandığı anlaşılmıştır.Şehir Tuşpa adı ile Urartu devletine (M.Ö.6.-13. Yüzyıllar) başkentlik yapmış olup Van Kalesi bu dönemde (M.Ö.9.yüzyıl) inşa edilmiştir.
Van bölgesinde çağlar boyunca birçok uygarlık hüküm sürmüş olup Türk hakimiyeti ilk olarak 1042 – 1043 yıllarında Urmiye’de bulunan Türkmenlerin,Van Gölü havzasına düzenledikleri akınlarda Bizans kuvvetlerini mağlup etmeleri ile başlamıştır.


Kanuni Sultan Süleyman idaresindeki Osmanlı ordusunun İran seferi sırasında Sadrazam Rüstem Paşa’ya Van Kalesi’nin fethi buyruğu verilmiş, 25 Ağustos 1548 tarihinde Van Kalesi ve bölgesi bird aha da el değiştirmemek üzere Osmanlı egemenliğine girmiştir.


Van’ın sayısız güzellikleri arasında Van Kalesi, Van Kedisi, ,van Müzesi, İnci Kefali, Hüsrev Paşa Cami, Kırmızı Köprü, Muradiye Şelalesi, Akdamar Adası ve Kilisesi ile yöresel lezzetler taşıyan yemekleri sayılabilir.

  


Kategori:
-


Kültür Varlıklarımız listesine geri dön <